Manufacturer Part NoN2516-5002RB
Order Code9838376
Product Range2500
Also Known As7100243262
Technical Datasheet
Connector SystemsWire-to-Board
Pitch Spacing2.54mm
No. of Rows2Rows
No. of Contacts16Contacts
Contact Termination TypeThrough Hole Right Angle
Product Range2500
Connector ShroudShrouded
Contact MaterialCopper Alloy
Contact PlatingGold Plated Contacts
Connector TypePCB Header
Product Overview
- Black colour
- Space saving design
- UL94V-0 Flammability rating
- 2A Current rating
- >1 x 10⁹R at 500VDC Insulation resistance
- -55 to 105°C Temperature rating
Applications
Industrial
Technical Specifications
Connector Systems
Wire-to-Board
No. of Rows
2Rows
Contact Termination Type
Through Hole Right Angle
Connector Shroud
Shrouded
Contact Plating
Gold Plated Contacts
Pitch Spacing
2.54mm