DC2025A-A is a LTC2668-16 16channel 16bit ±10V VOUT SoftSpan™ DAC with 10ppm/°C Max Reference (req DC2026) demonstration board. Demonstration circuit 2025A features the LTC®2668, 16-channel 16bit ±10V VOUT SoftSpan™ DAC with 10ppm/°C max reference in a 6mm × 6mm QFN package. This device features per-channel SoftSpan™ configuration with five output ranges: 0V to 5V, 0V to 10V, ±2.5V, ±5V and ±10V. A toggle feature allows any or all DACs to switch between two programmed codes via a single SPI command or by the TGP input pin. The versatile SPI interface can operate on any logic level between 1.71V and 5.5V for easy interface to lower voltage microcontrollers or FPGAs.