CP82C54-10Z is a high-performance CMOS programmable interval timer manufactured using an advanced 2-micron CMOS process. The 82C54 has three independently programmable and functional 16-bit counters, each capable of handling clock input frequencies of up to 10MHz (82C54-10). The high-speed and industry-standard configuration of the 82C54 makes it compatible with the Intersil 80C86, 80C88, and 80C286 CMOS microprocessors along with many other industry-standard processors. Six programmable timer modes allow the 82C54 to be used as an event counter, elapsed time indicator, programmable one-shot, and many other applications. Static CMOS circuit design ensures low-power operation. The Intersil advanced CMOS process results in a significant reduction in power with performance equal to or greater than existing equivalent products.
- Three independent 16-bit counters, six programmable counter modes
- Status read back command, binary or BCD counting
- Fully TTL compatible, single 5V power supply
- Output leakage current is +10µA typ at (VOUT = GND or VCC, DIP pins 1-8)
- Standby power supply current is 10µA typ at (VCC = 5.5V, VIN = GND or VCC)
- Operating power supply current is 10mA typ at (VCC = 5.5V, CLK0 = CLK1 = CLK2 = 8MHz)
- Input capacitance is 20pF typ at (FREQ = 1MHz)
- 100ns min clock period at (VCC = +5.0V ±10%)
- Operating temperature range from 0°C to +70°C
- 24-lead PDIP package
Warnings
Technical Specifications
10MHz
5.5V
DIP
70°C
No SVHC (25-Jun-2025)
4.5V
DIP
24Pins
0°C