Manufacturer Part No2920L185DR
Order Code
Re-Reel1822228RL
Cut Tape1822228
Product RangePolySwitch 2920L Series
Your Part Number
13,466 total stock globally
9,000 more incoming. You can reserve stock now
13466 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Manufacturer Part No2920L185DR
Order Code
Re-Reel1822228RL
Cut Tape1822228
Technical Datasheet
PPTC Case Style2920 (7351 Metric)
Voltage Rating33VDC
Holding Current1.85A
Trip Current3.7A
Time to Trip2.5s
Current Rating Max40A
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
Automotive Qualification Standard-
SVHCNo SVHC (27-Jun-2024)
Product Overview
- Fast response to fault currents
- High voltage
- Low profile
- Hold current of 1.85A
- Trip current of 3.7A
Applications
Computers & Computer Peripherals, Consumer Electronics, Automotive
Technical Specifications
PPTC Case Style
2920 (7351 Metric)
Voltage Rating
33VDC
Trip Current
3.7A
Current Rating Max
40A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Product Range
PolySwitch 2920L Series
Holding Current
1.85A
Time to Trip
2.5s
Operating Temperature Min
-40°C