- Maximum clock speed - 10MHz
- Byte and page-level write operations
- Low-power CMOS technology
- Write cycle time - 5ms maximum
- Self-timed erase and write cycles
- Built-in write protection
- Power-on/off data protection circuitry
- Write enable latch
- Write-protect pin
- Block/sector write protection - Protect none, 1/4, 1/2 or all of array
- Sequential read
- High reliability
- Data retention - <gt/>200 years
- ESD protection - <gt/>4000V
- Endurance <gt/>1M erase/write cycles
Applications
Technical Specifications
8Kbit
SPI
SOIC
2.5V
Surface Mount
85°C
MSL 1 - Unlimited
1K x 8bit
5MHz
8Pins
5.5V
-40°C