Manufacturer Part NoMBR20100CT
Order Code2675797
Product RangeMulticomp Pro Schottky Rectifiers
Your Part Number
3,615 total stock globally
Need more?
3615 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Manufacturer Part NoMBR20100CT
Order Code2675797
Technical Datasheet
Repetitive Peak Reverse Voltage100V
Average Forward Current20A
Diode ConfigurationDual Common Cathode
Diode Case StyleTO-220AB
No. of Pins3Pins
Forward Voltage Max950mV
Forward Surge Current150A
Operating Temperature Max150°C
Diode MountingThrough Hole
Qualification-
SVHCLead (25-Jun-2025)
Product Overview
- Metal Silicon Junction
- Majority Carrier Conduction
- Low Power Loss
- High Efficiency
- High Current Capability
- Low Forward Voltage Drop
- High Surge Capability
- Guarding for Overvoltage Protection
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Power Management
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
100V
Diode Configuration
Dual Common Cathode
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
150A
Diode Mounting
Through Hole
Qualification
Average Forward Current
20A
Diode Case Style
TO-220AB
Forward Voltage Max
950mV
Operating Temperature Max
150°C