- Ultra low gate charge (Qg = 75nC)
- Low effective output capacitance (Coss.eff = 165pF)
- 100% avalanche tested
Applications
Industrial, Power Management, Communications & Networking, Lighting, Alternative Energy
Warnings
Technical Specifications
N Channel
20A
TO-263 (D2PAK)
10V
208W
150°C
Lead (27-Jun-2024)
600V
0.19ohm
Surface Mount
5V
3Pins