Manufacturer Part NoRT424024
Order Code1629054
Product RangeRT2 Series
Also Known As6-1393243-8
Your Part Number
18,527 total stock globally
Need more?
18527 Delivery in 3-5 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (Incl GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTE CONNECTIVITY - SCHRACK
Manufacturer Part NoRT424024
Order Code1629054
Product RangeRT2 Series
Also Known As6-1393243-8
Technical Datasheet
Contact ConfigurationDPDT
Coil Voltage24VDC
Contact Current8A
Relay MountingThrough Hole
Coil TypeNon Latching
Contact Voltage VAC250V
Relay TerminalsSolder
Contact Voltage VDC-
Contact MaterialSilver Nickel
Coil Resistance1.44kohm
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
Product Overview
- 8A, pinning 5mm, flux proof version
- 2 form C (CO) contacts
- 5KV/10mm isolation between coil and contact
- Compliance to VDE, UL and CSA standards
- Class F coil isolation
- Ambient temperature up to 85°C
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
8A
Relay Mounting
Through Hole
Contact Voltage VAC
250V
Contact Voltage VDC
Coil Resistance
1.44kohm
Coil Voltage
24VDC