The STM32F100CBT7BTR is a medium density access line STM32 F1 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M3 RISC core operating at a 24MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 128kB and SRAM up to 8KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. This device offer one 12-bit ADC, two 12-bit DACs, up to six general purpose 16-bit timers and an advanced-control PWM timer, as well as standard communication interfaces - up to two I²Cs, two SPIs, one HDMI CEC and three USARTs.
- 24MHz Maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
- Single cycle multiplication and hardware division
- Clock, reset and supply management
- POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
- 4 to 24MHz Crystal oscillator
- Internal 8MHz factory trimmed RC
- Internal 40kHz RC
- PLL for CPU clock
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- Sleep, stop and standby modes
- VBAT supply for RTC and backup registers
- Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
- 7-channel DMA Controller
- 2 x Watchdog timers (Independent and window)
- SysTick Timer
- 96-bit Unique ID
Applications
Warnings
Technical Specifications
STM32 Family STM32F1 Series Microcontrollers
32 bit
128KB
LQFP
I2C, SPI, USART
10Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F1
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M3
24MHz
48Pins
37I/O's
8KB
12Bit
3.6V
105°C